m129-header-v2-header.webp

Zodpovědné rozhodování

Jak moc jsou naše finanční volby opravdu „naše“ a co s nimi udělá tlak okolí? Metodika pomocí krátké aktivity ukáže, jak snadno se necháme ovlivnit. Žáci se učí rozpoznat skryté tlaky, vědomě se rozhodovat a posilují své bezpečné finanční uvažování.

B1Sebepoznání90 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci analyzují, jak stres ovlivňuje rozhodování.

Ověření cílů

  • Uvědomění si hlavních vědomých i podvědomých faktorů, které mají vliv na rozhodování.
P

Příprava

Metodika obsahuje náročnější prožitkové techniky.
E

Evokace

5 min
diskuze, vyjednávání

Postupujte následovně:

Zeptejte se žáků:

  • Jak často jste se ve dvojici shodli?

  • Pokoušeli jste se přizpůsobit pohybům druhého, nebo jste si stáli za svým?

Tato hra je skvělá pro uvědomění si vlivu druhých na naše rozhodování a posilování sebejistoty.
1

Férová nabídka

40 min
SPOT-0448-si.webp

Posaďte se s žáky do kruhu a zeptejte se:

  • Podle čeho se rozhodujete, když zvažujete nějakou větší útratu?

Nabídky

Každý tým dostane dvě varianty téže nabídky (A a B).

Nabidky-athumb.webpNabidky-karty.pdf
Nabídky nejsou záměrně příliš rozpracované a neobsahují dostatek informací pro porovnání. Cílem není určit, která nabídka je správná, ale uvědomit si, jaké faktory na člověka působí během rozhodování.

Postupujte následovně:

K vytvoření stresového prostředí můžete využít i některé žáky. Předem se s nimi dohodněte na jejich roli „narušitelů“.

Proberte se žáky:

  • Cítili jste se během výběru pod tlakem?

  • Co vám komplikovalo rozhodování?

  • Udělali byste jiné rozhodnutí, kdybyste na něj měli více času?

  • K čemu může vést, když se rozhodujeme pod tlakem?

Na závěr vyzvěte žáky, aby si každý samostatně napsal na papír jedno hlavní pravidlo, které si z aktivity odnáší. Mohou to být např. tato:

2

Třído, jde se utrácet!

35 min
půjčka, peníze

Faktory ovlivňující rozhodování

Faktory-athumb.webpFaktory-karty.pdf

Postupujte následovně:

Bezprostředně po skončení aktivity se žáků stručně zeptejte:

  • Jak jste se cítili při rozhodování?

  • Kdo zažil v reálném životě podobnou situaci, kdy byl něčím ovlivněn? Jakou?

  • Který faktor nejvíce ovlivňuje rozhodování v běžném životě?

R

Reflexe

10 min
přemýšlející emotikon

Zeptejte se žáků:

  • Co vás během hodiny ovlivnilo při rozhodování?

  • Zažili jste někdy situaci, kdy jste se rozhodli jinak, než vám doporučovali ostatní? Jaké to bylo?

  • Jak poznáme, že jsme se rozhodli dobře? Co nám v tom může pomoci?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Jitka Andrlíková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Spoluautorka: Veronika Vidláková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by