m131-header-v2-header.webp

Neboj se zeptat

Proč je někdy tak těžké říct si o radu, když jde o peníze? Metodika pomáhá skrze prožitkové aktivity překonat ostych, učí rozpoznat chvíle, kdy je potřeba pomoc, a trénuje rozhodný krok „Jdu do toho!“. Rozvíjí sebevědomí i práci s emocemi.

B1Sebepoznání90 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci rozpoznají, kdy potřebují odbornou pomoc a aktivně ji vyhledávají.
  • Žáci analyzují, jak stres ovlivňuje rozhodování.

Ověření cílů

  • Oslovení imaginární nebo skutečné osoby s prosbou o radu či pomoc.
P

Příprava

Metodika obsahuje náročnější prožitkové techniky.
E

Evokace

10 min
SPOT-0203-si.webp
  • Jak se cítíte, když máte jít za dospělým a požádat ho o pomoc?

  • Co nám v tom někdy brání? Proč se ostýcháme?

Kruh důvěry – krátká pohybová aktivita

Modelové situace

Zvolte situace podle svého uvážení.

Kruh_duvery-situace-athumb.webpKruh_duvery-situace.pdf
1

Co mi brání říct si o pomoc?

20 min
SPOT-0432-si.webp

Postupujte následovně:

Požádejte žáky, aby vzájemně důvody neposuzovali a respektovali názory ostatních. Cílem není se na důvodech shodnout, ale mít v rámci skupiny větší prostor o nich přemýšlet a pojmenovat je před spolužáky.

Důvody můžete doplnit o následující vyjádření, pokud nezazněla:

Veďte s žáky debatu:

  • Jak bychom mohli své obavy překonat?

Můžete případně využít techniku „Co byste poradili kamarádovi, který má takovou obavu?“
2

Jdu do toho!

5 min

Dávejte jim klidným hlasem postupně tyto pokyny:

Můžete žákům vysvětlit, že počítání v této situaci brání zbytečným myšlenkám a pomůže okamžitě jednat. Žáky můžete nechat fyzicky vstát a o pomoc požádat imaginární osobu.
3

Katastrofické scénáře

40 min

Postupujte následovně:

Katastrofická verze – zveličená, dramatická interpretace nejhoršího možného průběhu situace. Reálná verze – ukázka toho, jak situace běžně/skutečně probíhá. Situace musejí vycházet z reality a jejich dramatické řešení nesmí obsahovat morálně nepřijatelné činy, úmyslné ubližování ostatním apod.

Zadání situací

Lístek se zadáním můžete přehnout tak, aby žáci viděli jen popis situace. Varianty scénářů si vymyslí sami. Pokud by si nevěděli rady, mohou se inspirovat příklady katastrofického a reálného scénáře.

Scenare-zadani-athumb.webpScenare-zadani.pdf

Ptejte se žáků:

  • Co bylo v katastrofické verzi nerealistické, co by se v běžném životě asi nestalo?

  • Proč si někdy představujeme nejhorší možný průběh, který může nastat?

  • Jak si můžeme pomoci, když máme podobné obavy?

Nejdůležitější odpovědi zapište na velký papír, který může zůstat vyvěšený ve třídě.
R

Reflexe

15 min
přemýšlející emotikon

Zeptejte se žáků:

  • Co vám nejvíce brání v tom, abyste někoho požádali o pomoc?

  • Jaký první krok můžete udělat, abyste se méně ostýchali požádat o pomoc?

  • Jakou radu pro překonání obav byste dali svému mladšímu sourozenci nebo kamarádovi?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Jitka Andrlíková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Spoluautorka: Veronika Vidláková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by