
Pravděpodobnost události
Jak poznat, kdy riziko podceňujeme – a kdy se naopak zbytečně bojíme? Metodika ukáže práci s pravděpodobností, dopadem i prevencí. Žáci se skrze modelové případy učí, kdy se pojištění vyplatí, a posilují kritické finanční rozhodování.
Vzdělávací cíle
- Žáci se připravují na životní situace, analyzují dopady událostí a navrhují řešení s ohledem na potřeby rodiny.
- Žáci navrhují způsoby prevence finančních obtíží a v případě potřeby vyhledávají odbornou pomoc.
Ověření cílů
- Porovnání pravděpodobnosti událostí.
- Diskuze nad rolí osobní prevence u finančně nepříznivých událostí.
Příprava
Evokace

Zeptejte se žáků:
Riskujete někdy? A v čem?
Kumulace rizik

Žáci načtou kód v mobilním zařízení a absolvují krátký test odhadu pravděpodobnosti. Po každé otázce následuje v prezentaci snímek se zobrazením výsledků.
Které zvíře jakožto jednotlivec je pro člověka nejnebezpečnější? Seřaďte od potenciálně nejvíce nebezpečného po nejméně.
Který živočišný druh každý rok zabije nejvíce lidí? Seřaďte je od největšího zabijáka po nejmenšího.
V první otázce se uvádí výsledná pravděpodobnost v procentech. Tedy v rozmezí 0–100 %. U druhé otázky výsledky představují celkové roční počty obětí.
Kumulace rizik

Například pokud je pravděpodobnost, že vám kamarád nevrátí půjčené peníze, 10 % (tedy jeden z deseti), při opakovaném půjčování je již po sedmi půjčkách tato pravděpodobnost vyšší než 50 %.
Zeptejte se žáků (až po zodpovězení přejděte na shrnující snímek, kde jsou přísloví zobrazena):
Znáte nějaká přísloví, která vyjadřují kumulaci rizik?
Pravdě : podobnosti

Na úvod této aktivity si se žáky připomeňte, jakým způsobem se pravděpodobnost zapisuje:

Po snímku s otázkou je vždy snímek se správnou odpovědí.
Co je pravděpodobnější?
Co je pravděpodobnější?
Co je pravděpodobnější?
Pojistit, či nepojistit?

Vysvětlete žákům, že pojištění je jedním ze způsobů, jak pracovat s pravděpodobností. Při otázce, zda se pojištění vyplatí, hrají roli tyto faktory:
Pojistit, či nepojistit?


Anička, 22 let, studentka na Erasmu v Itálii
Vyplatí se jí cestovní pojištění na tři měsíce za 2 000 Kč?
Honza, 25 let, grafik na volné noze
Má si koupit pojištění proti rozbití a krádeži za 300 Kč měsíčně k telefonu za 20 000 Kč?
Kateřina, 24 let, studentka a občasná chůva
Vyplatí se jí pojištění odpovědnosti za 900 Kč ročně?
Když život překvapí
Zeptejte se žáků:
Zažili jste někdy něco, co vás naprosto zaskočilo, a zpětně jste si řekli: „To jsem fakt nečekal/a?“

Promítněte snímek černé labutě a vyložte žákům:
Ověřte u žáků:
Znáte nějaké historické události, které byly černými labutěmi?
Na závěrečném snímku shrňte tři znaky černé labutě:
Reflexe

Na závěr diskutujte s žáky. Zeptejte se:
Jak vy osobně posuzujete riziko?
Kde se setkáváte s tím, že lidé okolo vás přehánějí, nebo naopak podceňují nějaké riziko?
Jaká preventivní opatření, která vás chrání před riziky, děláte vy sami?