m151-header-v2-header.webp

Pracuji v EU

Kde se v EU žije nejlépe − a kde vám výplata mizí nejrychleji? Metodika učí srovnávat země podle mezd i nákladů na život a pracovat s daty. Žáci hodnotí bydlení, dopravu i ceny jídla a získají přehled o právech pracovníků při práci v zahraničí.

B2Zaměstnání45 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci uvádějí příklady ekonomické spolupráce pro fungování ekonomiky.
  • Žáci porovnávají země na základě ekonomických faktorů.
  • Žáci vysvětlují rozdíly v cenách mezi zeměmi a popisují vývoj cen a směnných kurzů v čase.

Ověření cílů

  • Porovnání nákladů v různých zemích.
  • Příprava na práci v zahraničí.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0150-si.webp

Na úvod diskutujte s žáky. Ptejte se:

  • Láká vás vyrazit za prací do Evropy? Proč?

  • Jaké dovednosti nebo kvalifikaci potřebujete pro úspěšnou práci v zahraničí?

Ptejte se:

  • Převažují ve vašem seznamu pro, nebo proti?

Na závěr evokace vysvětlete žákům práva a povinnosti občanů pracujících v EU:

1

Čas vyrazit!

Znáte se? Práce v EU

Ve hře „Znáte se“ odpovídají žáci na otázky na téma práce v zahraničí a zkouší odhadnout, jak na ně odpoví druhý z dvojice.

https://student.skoala.cz/game/znate-se-eu
Znáte se? Práce v EU

Žáci v této aktivitě pracují s jedním mobilním zařízením ve dvojici. Ve hře se postupně žákům objeví následující otázky:

  • Do které z těchto zemí EU bys nejraději jel/a pracovat?

  • Jak dlouho bys chtěl/a v zahraničí zůstat?

  • Jaké ubytování by sis vybral/a?

  • Jak často bys jezdil/a domů?

  • Co by pro tebe bylo na práci v zahraničí nejtěžší?

Po odehrání hry se zeptejte žáků:

  • Jak moc se lišily vaše odpovědi?

Evropská unie podporuje a umožňuje studium i práci v zahraničí jako žádné jiné společenství na světě.
2

Stojí to za to?

Práce v zahraničí často patří mezi nejvýznamnější kariérní kroky. Ptejte se žáků:

  • Co vám může taková zkušenost přinést?

m151-loga_prace_EU-ci.webp

Před další aktivitou seznamte žáky s nástroji, které zjednodušují možnost pracovat po celé EU.

V samotné aktivitě postupujte následovně:

Numbeo

Největší světová databáze životních nákladů a globální zdroj dat o kvalitě života.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/
numbeocom-lthumb.webp

Po práci ve skupinách se zeptejte:

  • V jaké zemi byste chtěli pracovat a proč?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte se žáky. Ptejte se:

  • Proč se lidé bojí pracovat v zahraničí?

  • Co dělá EU atraktivní z hlediska práce v zahraničí?

  • Jak pomáhá zkušenost ze zahraničí Česku?

Zdroje

Cost of Living. numbeo. 0. Dostupné z: https://www.numbeo.com/cost-of-living/ [cit. 2025-06-23]

Tipy a rady pro uchazeče o zaměstnání. 2025. Dostupné z: https://eures.europa.eu/index_cs [cit. 2025-06-23]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jan Koflák (HAZE). Spoluautor: Milan Mach (HAZE). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by