m096-header-v2-header.webp

Brigády prakticky

Jakým způsobem lze zaujmout na trhu práce? Metodika seznamuje s pravidly brigád a tvorbou videoživotopisu v reakci na konkrétní pracovní nabídku. Vede k úvahám o vlastní hodnotě na trhu práce a o tom, co znamená být spolehlivým zaměstnancem.

B1Zaměstnání2×45 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci využívají informace, kontakty a příležitosti ve fyzickém i digitálním prostředí k rozvoji své kariéry.

Ověření cílů

  • Natočení vlastního video CV (životopisu).
  • Zhodnocení video CV.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0534-si.webp

Ptejte se:

  • Od jakého věku je povoleno pracovat na brigádě?

  • Kde se dá najít brigáda?

  • Podle čeho si zaměstnavatelé vybírají brigádníky?

1

Brigáda a já

Znáte se? Brigády

Ve hře „Znáte se“ odpovídají žáci na otázky, díky nimž si mohou uvědomit své preference ohledně brigády i to, co mohou sami nabídnout. Zkouší zároveň odhadnout, jak na stejné otázky odpoví spoluhráč.

https://student.skoala.cz/game/znate-se-brigady
Znáte se? Brigády

Po dohrání hry se ptejte žáků:

  • Máte nějaké schopnosti či koníčky, které by se daly prodat?

  • Přiznali byste své slabé stránky na pohovoru?

2

Začíná to CVčkem

Ptejte se žáků, co patří do CV, poté společně projděte jeho hlavní části a zamyslete se nad jejich obsahem.

  • Co patří do CV?

m096-cv-ci.webp

Proberte se žáky nejčastější chyby při tvorbě životopisů.

  • Čeho je dobré se v CV vyvarovat?

Video CVčko

Video CV

Aktivitu odstartujte ukázkovým video CVčkem.

Nabídka práce

Žáci si na mobilních zařízeních zobrazí dvě pracovní nabídky, které mohou použít jako zadání pro své video CV. Pokud je nabídka nezaujme, mohou si vymyslet nebo najít vlastní.

https://student.skoala.cz/game/nabidka-prace
Nabídka práce

Postupujte následovně:

K sestříhání mohou žáci použít např. aplikace Inshot, Capcut nebo YouCut.

V prezentaci žákům se začátkem práce na životopisech zobrazte tyto tipy pro natočení kvalitního video CV:

V další hodině si videa společně pusťte, hledejte příklady dobré praxe nebo kreativity a diskutujte:

  • Co byste udělali jinak, kdybyste měli víc času?

  • Pokud vás vyberou, jak se připravíte na pracovní pohovor?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte s žáky:

  • Která přidaná hodnota brigády je pro vás nejdůležitější?

  • Jakým způsobem se dá zaujmout na trhu práce?

  • Jakým způsobem jde zajistit, že nikdy nebudete mít nedostatek pracovních příležitostí?

Zdroje

Studenti a brigáda. Česká spořitelna. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/blog/brigady/studenti-a-brigada [cit. 2025-06-23]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jan Koflák (HAZE). Spoluautorky: Dagmar Biersaková (NČS), Michaela Chovítková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by