m004-header-v2-header.webp

Fórum: Spoření

Kdo šetří, má za tři? Metodika skrze argumentační hru ukazuje rozdíly v přístupech k ukládání peněz, vede žáky k zodpovědnému finančnímu plánování a podporuje debatu a zamyšlení nad zabezpečením do budoucna.

B1Investice a spoření30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci naslouchají argumentům a respektují jiné názory.
  • Žáci zkoumají, jak přírodní katastrofy, války a ekonomické krize ovlivňují osobní, rodinné a veřejné finance.

Ověření cílů

  • Hlasování a diskuze o argumentech a změně názorů.
P

Příprava

E

Evokace

tvorba otázek, obrázky

Připravte žáky na diskuzi. Pomohou tyto dotazy:

  • Setkali jste se někdy s tím, že otázka neměla jednoznačnou odpověď? Kde?

  • Jaké jsou zásady zdravé diskuse?

1

Argumentace na téma Je dobré spořit?

SPOT-0005.png

Průběh argumentace:

Hlavní důvody PRO

Hlavní důvody PROTI

Podrobnější argumentace

Forum-sporeni-athumb.webpForum_Sporeni.pdf
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Můžete se žáků zeptat:

  • Poslouchali jste pozorně argumenty strany, se kterou jste nesouhlasili? Bylo to těžké?

  • Je dobré naslouchat argumentům expertů?

  • Může se stát, že na věc nemáte žádný názor? Kdy například?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by