m048-header-v2-header.webp

Bohatství a chudoba

Co znamená být bohatý a kdo o bohatství ve světě rozhoduje? Metodika rozvíjí kritické myšlení, sociální citlivost a finanční uvědomění. Učí vnímat nerovnosti, přemýšlet o životní úrovni a rozlišovat materiální a nemateriální hodnotu.

B1Ekonomika45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci přemýšlí nad hodnotou věcí, udržitelností své spotřeby a svého spotřebního chování.

Ověření cílů

  • Zjištění reálného stavu bohatství a chudoby ve světě.
  • Znalost cen různých druhů zboží a služeb a jejich protihodnota z pohledu státního rozpočtu.
  • Uvědomění si, že bohatství neurčují pouze finanční prostředky.
P

Příprava

E

Evokace

platidlo, zlato

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů na následující otázky:

  • Jak moc je podle tebe Česko jako země bohaté?

  • Které slovo tě první napadne, když se řekne „bohatství“?

  • Které slovo tě první napadne, když se řekne „chudoba“?

  • Bohatství není jen o penězích. Seřaď země podle světového indexu štěstí (rok 2024):

1

1 ze 100

diagram, kdyby náš svět reprezentovalo pouze 100 lidí
  • Kolik lidí žije ve městě?

diagram, 57 lidí žije ve městech
  • Kolik lidí musí vyjít s méně než dvěma dolary na den?

diagram, 9 lidí má méně než dva dolary na den
  • Kolik lidí nemá přístup k internetu?

diagram, 36 lidí nemá přístup k internetu
  • Kolik lidí jsou migranti?

diagram, 4 lidé jsou migranti
  • Kolik lidí nemá přístup k bezpečné pitné vodě?

diagram, 26 lidí nemá přístup k pitné vodě
  • Kolik lidí trpí hladem?

diagram, 9 lidí trpí hladem
  • Kolik lidí vlastní 45 % světového bohatství?

diagram, 1 člověk vlastní 45% světového bohatství
2

Hra: Miliardář

peníze, hromádky peněz

Miliardář

Žáci spustí hru na svých mobilních zařízeních.

https://student.skoala.cz/game/miliardar
Miliardář

Postup hry je následující:

Na závěr této aktivity se zeptejte žáků:

  • Která položka v nabídce vám udělala největší radost?

  • Která položka v nabídce vám naopak přišla jako mrhání peněz?

  • Co vám v nabídce chybělo?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte s žáky. Ptejte se:

  • Myslíte si, že chudoba ve světě vzrůstá?

  • Co nás kromě peněz a majetku činí bohatými?

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by