m050-header-v2-header.webp

Zaměstnanec a živnostník

Je lepší zaměstnání, nebo podnikání? A jak se to promítá do peněz i povinností? Metodika pomáhá uvědomit si vlastní preference při rozhodování o kariéře a to, že různé formy práce mají své výhody i nevýhody.

B1Zaměstnání30 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci zdůvodní očekávaný příjem různých profesí včetně podnikání.
  • Žáci reflektují vlastní toleranci na rizika.

Ověření cílů

  • Vyplněný dotazník a diskuze nad svou kariérní dráhou.
  • Vysvětlení rozdílu mezi zaměstnancem a živnostníkem.
P

Příprava

Téma živnosti a zaměstnání je obsáhlé a složité. Pokud máte zájem, můžete si projít zdroje v tipech a připravit se na otázky žáků, které se do metodiky nevešly.
E

Evokace

m050_rozdil-ci.webp

Ptejte se žáků:

  • Jaký je rozdíl mezi zaměstnancem, podnikatelem a živnostníkem?

  • Mohou živnostníci a zaměstnanci vykonávat stejnou práci?

1

Pracanti

Pracanti

Žáci si na svých mobilech prostudují infografiku a seznámí se s hlavními rozdíly mezi zaměstnaneckým poměrem a podnikáním na živnostenský list, včetně výhod a nevýhod obou forem práce, způsobů danění a odvodů pojistného. Studium informací časově omezte na 10 minut.

https://student.skoala.cz/game/pracanti
Pracanti

Po prostudování infografiky shrňte se žáky:

  • Co znamená pracovat „na sebe“?

  • A co tedy znamená pracovat „pro někoho“?

2

Jakou dráhu si vybrat?

Není práce jako práce

Pomocí dotazníku si mohou žáci ověřit, zda se přiklánějí spíše k zaměstnání, nebo podnikání. O tom, zda se člověk stane zaměstnancem nebo živnostníkem, často rozhoduje spíše přístup k práci a životu než zákony a pravidla.

https://student.skoala.cz/game/neni-prace-jako-prace
Není práce jako práce
Výsledky dotazníku jsou pouze orientační, důležité je to, co žáci od práce chtějí a jestli za tím dokážou jít.

Manuál k dotazníku „Není práce jako práce“

Neni_prace_jako_prace-manual-athumb.webpNeni_prace_jako_prace-manual.pdf

Společně proberte výsledky dotazníku.

  • Charakterizuje vás výsledek?

V dalším kroku žáci prozkoumají rozdíl mezi příjmy zaměstnanců a živnostníků.

Online kalkulačka

Porovnání mzdy a příjmů OSVČ

https://www.kurzy.cz/kalkulacka/porovnani-mzda-osvc/
porovnani-lthumb.webp

Nechte žákům 5 minut, aby si prostudovali online kalkulačku, poté se ptejte:

  • Odvádí na daních a pojištění více zaměstnanec, nebo živnostník?

  • Kdo má větší příjem po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daní?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se:

  • Co vede lidi k tomu, aby začali podnikat?

  • Co by měl člověk zvážit, než začne podnikat?

Zdroje

OSVČ, nebo zaměstnanec − pracovat na fakturu, nebo na smlouvu?. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/mzda/osvc-zamestnanec/ [cit. 2025-06-23]

Co je to OSVČ. Dostupné z: https://www.csas.cz/cs/financni-slovnik/osvc [cit. 2025-06-23]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jan Koflák (Haze). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by