m127-header-v2-header.webp

Záchrana říše příběhů

Jak se rozhodovat, když jsou podmínky nerovné? Metodika vtáhne třídu do příběhové hry, kde týmy hospodaří s herními penězi a „nakupují“ věty pro společný text. Rozvíjí finanční rozhodování, strategii, spolupráci i kreativitu v nerovných podmínkách.

A2Sebepoznání90 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci utrácejí pouze peníze, které mají k dispozici.

Ověření cílů

  • Řešení inscenované situace s prostředky, které jsou v danou chvíli k dispozici.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0066.png
1

Závod o peníze

lidé, peníze

Peníze pro hru

Vytiskněte a rozstříhejte herní peníze

Rise_pribehu-bankovky.webpRise_pribehu-bankovky.pdf

Postup je následující:

Rozdělování žáků do skupin při prožitkových aktivitách

Rozdeleni_do_skupin-athumb.webpRozdeleni_do_skupin.pdf
2

Záchrana Říše příběhů

prsten, diamant

Věty příběhů

Vety-athumb.webpVety.pdf
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr se zeptejte žáků:

  • Jak jste spokojeni se svým příběhem?

  • Jak moc ovlivnilo kvalitu příběhu to, kolik jste měli na začátku peněz?

  • Jaké to bylo mít na nákup vět jinou částku než ostatní skupiny?

  • Co myslíte, že ještě rozhoduje o tom, zda je příběh kvalitní?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Jitka Andrlíková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Spoluautorka: Veronika Vidláková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by