
Vzdělávací loterie
Jak souvisí náhoda, vzdělání a budoucí příjmy? Metodika nechá žáky zažít náhodu v hrách s různou šancí na úspěch a ukáže kontext rozdílných podmínek, nerovných příjmů a vzdělání. Podpoří kritické myšlení i uvědomění významu investic do vzdělání.
Vzdělávací cíle
- Žáci navrhnou způsoby, jak pracovat se svými chybami.
- Žáci reflektují vlastní toleranci na rizika.
Ověření cílů
- Diskuze o chybách v odhadech a přístupu k riziku.
- Argumentace, jak vzdělávání a jiné faktory zvyšují naše šance na vyšší plat.
Příprava
Evokace

Pravidla hry jsou následující:
Po vysvětlení pravidel a před začátkem hry nechte žáky odhadnout:
Kolik vás zůstane po pátém kole stát?

Po skončení experimentu porovnejte odhad žáků s výsledkem házení. V prezentaci je pro vysvětlení příslušný snímek.

Zeptejte se žáků:
Kolik takových úspěšných tipů v řadě je potřeba na výhru v loterii?
Jak si zvýšit šance

Postup hry je následující:
Podmínky přežití pro jednotlivé skupiny jsou následující:

Na tomto místě je vhodné zmínit rozšířený příběh o technologických miliardářích, kteří nedostudovali vysokou školu. Ačkoliv opravdu existují, jsou výjimkou z pravidla. Např. 95 % zakladatelů kanadských startupů má alespoň jednu vysokou školu.

Mezi všemi lidmi s příjmem 100 tisíc korun měsíčně
Nyní s žáky diskutujte.
Které další faktory kromě vzdělávání ovlivňují, jak úspěšní v životě budeme?

Dále se ptejte:
Které z faktorů můžeme sami ovlivnit a které ne?
Při diskuzi se zaměřte na to, že peníze nejsou jediným zdrojem našeho bohatství. V ideálním případě by se mělo jednat o jejich harmonickou souhru. Pro kvalitní finanční zdraví je důležité rovnoměrně rozvíjet všechny tři oblasti. Vzdělání je skvělou investicí, protože výrazně rozvíjí jak sociální, tak lidský kapitál.
Reflexe

Na závěr se zeptejte:
Jak můžeme rozvíjet svůj kapitál už teď?
Ať už budete mít v životě větší, či menší štěstí, šanci uspět a mít zdravý finanční život má víceméně každý.