m042-header-v2-header.webp

Tvoříme vlastní měnu

Proč lidé věří penězům? A co z běžné věci udělá platidlo? Metodika rozvíjí porozumění funkcím peněz a krátce seznamuje s jejich historií. Učí vnímat, jak vzniká důvěra v měnu, rozpoznat ochranné prvky bankovek a přemýšlet, co dává penězům hodnotu.

A1Peníze45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci znají základní finanční nástroje, jejich vlastnosti a rizika.

Ověření cílů

  • Rozpoznání českých bankovek a eurobankovek.
  • Porozumění tomu, že padělání peněz je trestný čin.
  • Rozměňování bankovek za jiné hodnoty.
P

Příprava

E

Evokace

bankovka, zvětšení

Zeptejte se žáků:

  • K čemu nám slouží peníze?

1

Čím platíme?

Projděte s žáky jednotlivé obrázky v prezentaci.

  • Obrázek s mušlemi, solí a zlatem. Všechny tyto předměty sloužily či dodnes slouží coby platidlo.

Mušle, sůl a zlato
  • Obrázek s českými korunami.

Česká koruna, bankovky a mince
  • Obrázek s eury.

Euro, bankovky a mince
  • Obrázek s kresleným padělkem české tisícikoruny.

Falešná tisícikoruna
2

Vítejte v ...?

tisk peněz

V této aktivitě žáci vytvoří vlastní měnu.

  • Jak se jmenuje naše nová země?

  • Jak se budou jmenovat naše peníze?

  • Pojďme si naši novou měnu vyrobit!

Postup práce:

3

Rozměňovačka

bankovky, mince

Nastal čas na závěrečnou krátkou hru. Sdělte žákům následující pokyny:

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Diskutujte s žáky.

  • Bavilo vás vymýšlet vlastní měnu?

  • Proč si doma nesmíme vyrábět vlastní české koruny?

  • Máte nápad, jak si v budoucnu vydělat peníze?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jakub Hussar. Spoluautoři: Petr Liška, Milan Mach (Haze). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by