m034-header-v2-header.webp

Trosečníci

Bez čeho se neobejdu a co je zbytný luxus? Metodika formou pohybové hry rozvíjí orientaci v potřebách a přáních, rozhodování a finanční uvědomění. Učí přemýšlet o plánování a vědomém hospodaření s omezenými zdroji.

A1Nakupování45 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci rozlišují potřeby a přání.
  • Žáci vysvětlí, proč je důležité šetřit na své potřeby i nečekané situace.

Ověření cílů

  • Rozpoznání základních potřeb a doplňkových přání.
  • Rozlišení mezi přáním a potřebou na příkladech z běžného života.
P

Příprava

E

Evokace

panáčci, nápad, výměna, originální balení

Proberte s žáky, co je k životu potřeba a co naopak pouze chceme.

  • „Co opravdu potřebujeme každý den? A co si naopak jen přejeme?“

1

Hledání předmětů

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr si zopakujte, jaký je rozdíl mezi potřebou a přáním. Ujistěte se, že žáci pojmům rozumí.

  • Kdy v běžném životě musíme volit mezi přáním a potřebou?

  • Co můžeme udělat pro to, abychom si mohli splnit, co si přejeme?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Zuzana Večeřová (Prototýpci). Spoluautorka: Andrea Dlouhá. Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by