m121-header-v2-header.webp

Tlačítkové dilema

Proč pod tlakem často riskujeme? Metodika rozvíjí vnímání rizika, porozumění pravděpodobnosti a uvážlivé rozhodování v nejistých situacích. Pomáhá také lépe chápat, jak do voleb vstupují emoce a proč je dobré své strategie průběžně přehodnocovat.

B1Sebepoznání15 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci reflektují vlastní toleranci na rizika.

Ověření cílů

  • Osvojení principu pravděpodobnosti skrze osobní zážitek.
P

Příprava

E

Evokace

Zeptejte se žáků:

  • Jaký je váš vztah k riziku?

  • Co byste dělali, kdybyste teď dostali 10 milionů korun?

1

Jistota, nebo šance?

Kdybyste si mohli vybrat jen jedno tlačítko, které by to bylo? A -  ihned
1 milion Kč, B - 50% šance
10 milonů Kč

V prezentaci se objeví otázka:

  • Které tlačítko byste si vybrali, kdybyste ho mohli stisknout pouze jednou?

Průběh hry – část první – Podraz

Průběh hry – část druhá – Není risk, není zisk?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Zeptejte se žáků:

  • Podle čeho jste si vybrali jedno tlačítko?

  • Zelení – jak jste cítili při výhře/prohře?

  • Červení – kolik peněz nebo jaká jiná pravděpodobnost by vás přiměla přehodnotit váš postoj?

  • Vidíte v tomto zážitku nějaké paralely s reálným světem?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Daniel Špaček (Neuron Collective). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by