
Šetřílek
Utratíte kapesné hned, nebo si zvládnete odložit na to, co opravdu chcete? Metodika je týdenní hra s herními penězi, kde žáci platí výdaje a zapisují příjmy i útraty. Učí rozlišovat potřeby a přání, plánovat rozpočet a odolávat impulzivním nákupům.
Vzdělávací cíle
- Žáci zvažují alternativy svých potřeb a přání, plánují, na co si ušetří.
- Žáci vyhodnocují, co si mohou dovolit.
- Žáci utrácejí pouze peníze, které mají k dispozici.
Ověření cílů
- Vyplněná tabulka týdenního přehledu.
- Vnímavost vůči fixním nákladům a potřebě šetřit finance.
- Schopnost popsat přesah těchto dovedností do reálného života.
Příprava
Aktivity se odehrají postupně, ideálně během jednoho týdne (pondělí–pátek):
Co je potřeba připravit:
Evokace

Ujistěte se, že žáci znají rozdíl mezi potřebami a přáními a dokážou určit, co je důležitější. Ptejte se žáků:
Jak lze docílit toho, abyste si mohli koupit to, na co běžně nemáte peníze?
Už jste si někdy na něco šetřili?
Co se stane, když si šetřit nebudete?
Seznamte žáky s principem hry:
Hra: Šetřílek
Týdenní přehled
Vysvětlete žákům, jak si mají vést záznamy o svých financích.
Leták přání
Každý žák si stanoví 1–2 přání z letáku a zapíše je do týdenního přehledu společně s částkou, za kterou je lze pořídit. Ušetřit lze max. 165 Kč, možné je tedy dosáhnout vždy na jedno dražší přání nebo kombinaci dvou nejlevnějších.
Poté pokračujte prvním kolem hry. Postupujte následovně:
Částky kapesného a povinných výdajů pro jednotlivé dny:
Leták lákadel
Pomocí letáku nejdříve uveďte děti do děje (např. šli jsme do cukrárny, přijela pouť), poté je co nejvíce motivujte k útratě a snažte se je tím odvádět od svědomitého šetření.
Poslední kolo hry rozšiřte o závěrečné zhodnocení úspor a následnou reflexi.
Omalovánky přání
Žáky, kteří naspořili na své přání, můžete odměnit vytištěnými omalovánkami.
Reflexe

Diskutujte s žáky:
Jaký jste měli pocit, když jste si určili svá přání a cíleně na ně šetřili?
Každý den jste museli platit povinné výdaje. Které si vybavíte?
Dokázali jste ušetřit na svá přání? Proč ano/ne?
Kterým výdajům bylo těžké odolat?
Jaké výhody má, když si plánujeme výdaje?