
Podnikatelský záměr
Jak rychle proměnit nápad v podnikání, které má hlavu a patu? Metodika vede žáky od losovaných kartiček přes cílovou skupinu a formu podnikání až k finančnímu plánu v Excelu. Učí je počítat náklady a příjmy a hledat oporu u odborníků i institucí.
Vzdělávací cíle
- Žáci ověřují podnikatelský nápad, sestavují jednoduchý finanční plán a vyhledávají odborníky pro radu.
Ověření cílů
- Vypracování finančního plánu.
- Vyhledání informací nutných pro začátek podnikání a vhodných odborníků.
Příprava
Evokace

Zeptejte se žáků:
Jaký každodenní problém byste chtěli vyřešit? Proč?
Jak dlouho trvá založit si podnikání?
Podnikání snadno a rychle

Kartičky nápadů
Vytisknuté a rozstříhané kartičky rozdělte do tří hromádek podle kategorií.
Kartičky mají tři kategorie:
Příklad kombinace: „doučování“ + „senioři“ + „v parcích“ → kurz počítačových dovedností pro seniory v přírodě „dekorace“ + „školáci“ + „online“ → e-shop, kde si děti mohou koupit unikátní pokojové dekorace
Postupujte následovně:
Žáci ve wordovském dokumentu vyplní pouze Podnikatelský záměr, druhá část Podnikatelský průzkum je určená až pro druhou aktivitu.
Plán
Finanční plán
Finanční plán
Tabulka pracuje s průměrnými náklady, které sama po zvolení jednotlivých položek spočítá.
Položky, které se vyplňují ve Finančním plánu:
Podnikatelský průzkum
Během vyhledávání žákům dle potřeby asistujte.
Informace, které se zjišťují v Podnikatelském průzkumu:
Jaký typ firmy je pro náš projekt nejvhodnější?
Jak se firma zakládá? Kolik to stojí?
Jaké úřady nebo instituce musíme navštívit?
Kolik to zabere času?
Kdo nám může s podnikáním poradit?
Jak budeme řešit účetnictví, zvládneme to sami, nebo najmeme účetního?
Kdo nám navrhne logo a vizuální styl?
Kde sehnat půjčku na rozjezd podnikání?
V takto krátké simulaci žáci možná nezvládnou vyhledat vše. Podpořte je, podnikání je běh na dlouhou trať. Cílem aktivity je zažít, že když se rozhodnou nějaké podnikání zahájit, existuje řada míst, kde jim s tím pomůžou, a že je běžné říct si o radu, případně si najmout odborníky (notář, účetnictví, grafika…).
Reflexe

Na závěr s žáky diskutujte:
Co vám při zakládání podnikání přijde nejdůležitější? Na co je nutné nezapomenout?
Jak byste si pomohli, kdybyste nemohli něco najít?
Které informace bylo nejtěžší vyhledat?