m040-header-v2-header.webp

Peníze a rodina

Rodina, příjmy, výdaje – kdy má smysl šetřit? Metodika rozvíjí základní finanční orientaci, schopnost rozlišovat potřeby a plánovat rodinný rozpočet. Učí chápat běžné domácí situace, zvažovat priority a rozhodovat se tak, aby výdaje dávaly smysl.

A1Plánování45 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci komunikují s členy rodiny o běžných rodinných financích.

Ověření cílů

  • Aplikace základního povědomí o penězích.
  • Rozlišování mezi příjmy a výdaji rodiny.
  • Rozlišování důležitých a zbytných výdajů.
P

Příprava

E

Evokace

výdaje, rodina, členové rodiny, peníze

Ptejte se:

  • Co víte o penězích?

  • Vybavíte si situaci, kdy vám rodiče něco nechtěli koupit? Proč?

1

Hádáme pojmy

PříjmyVýdajeŠetření
2

Co se řeší v rodině

rodina, členové rodiny

Ptejte se celé třídy a diskutujte o správných odpovědích.

  • Tatínek opravil sousedovo auto a dostal zaplaceno. Je to příjem, nebo výdaj?

  • Maminka zaplatila jídlo v obchodě platební kartou. Je to příjem nebo výdaj?

  • Maminka chce do práce jezdit na kole namísto ježdění autem. K čemu je to dobré?

  • Tatínek část výplaty šetří pro případ, že by se stalo něco nečekaného. Co to znamená?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr se zeptejte žáků:

  • Co nového jste se dozvěděli o penězích?

  • Je správné utrácet více peněz, než vyděláme?

  • Vzpomenete si na situaci, kdy jste se sami nebo společně s rodiči museli rozhodovat, jak své peníze použít?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Michaela Chovítková (NČS). Spoluautorka: Andrea Dlouhá. Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by