m002-header-v2-header.webp

Peněženky

Detektivní metodika zaměřená na prozkoumávání hlubin peněženek. Co o nás vypovídá chaos v dokladech? A co v peněžence nikdy nenosit? Interaktivní cesta ke zvýšení finančního uvědomění a bezpečnému chování v online i offline prostoru.

A2Peníze30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci přemýšlí o finančním chování lidí.
  • Žáci identifikují hlavní rizika ve fyzickém i v digitálním prostředí.
  • Žáci vysvětlí dopady na finanční situaci a navrhnou způsoby, jak jim předcházet promyšleným jednáním a využitím vhodných finančních nástrojů.

Ověření cílů

  • Rozpoznávání rizikového chování lidí.
P

Příprava

E

Evokace

peněženka, lupa, peníze

Diskutujte se žáky:

  • Podle čeho můžeme poznat, jaký má člověk vztah k penězům?

  • Myslíte si, že si lidé dobře chrání svoje peníze nebo doklady?

  • Kdybyste byli Sherlock Holmes, co byste mohli odhalit z něčí peněženky?

1

Práce s peněženkami

Rozdejte žákům vytištěné peněženky.

L002-thumb.pngPenezenky.pdf

Postupujte následovně:

Pozor, ve třídě je potřeba nastavit pravidla pro diskuzi a udržet bezpečné prostředí.
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Diskutujte se žáky:

  • Kdo z vás někdy nosí peníze po kapsách? V čem je to rizikové?

  • Jsou nějaká jiná rizika v tom, jak nosíte a uchováváte své peníze nebo doklady?

  • Co byste dělali při ztrátě nebo nálezu peněženky?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by