
Oligarchizace společnosti
Kdo rozhoduje o tom, co se v médiích objeví? A proč je to důležité? Metodika vtáhne žáky do práce redakčních rad médií, která se ocitnou pod tlakem svých majitelů. Učí rozpoznat střet zájmů, odolávat nátlaku a posiluje mediální gramotnost.
Vzdělávací cíle
- Žáci identifikují faktory, které zhoršují funkčnost ekonomiky a vysvětlují jejich dopad.
- Žáci hodnotí situace s neúplnými informacemi a rozhodují se nezávisle na vnějším tlaku.
- Žáci respektují jiné názory, hodnoty a postoje a přemýšlí o nich.
Ověření cílů
- Diskuze o vlivu médií na veřejné mínění.
- Reflexe chování pod nátlakem.
Příprava
Evokace

Zeptejte se žáků:
Kdo má podle vás největší moc ovlivňovat názory společnosti?
Záleží na tom, kdo vlastní média?
Oligarchie

Vyložte žákům pojem oligarchie:

Diskutujte se žáky a pak jim ukažte snímek s odpovědí.
Jak si myslíte, že to je u nás v Česku s oligarchií?
Jak jsme na tom ve srovnání s ostatními zeměmi?

Zeptejte se žáků:
Kdy je majitel média ve střetu zájmů?
Redakční rady

Zprávy pro šéfredaktory
Vytiskněte, rozstříhejte a soukromě předejte zprávy šéfredaktorům před začátkem redakční rady.
Diplomy pro „spolupracující“ šéfredaktory
Budete potřebovat maximálně čtyři, podle vývoje událostí. Před předáním vyplňte jméno šéfredaktora a podepište se jménem majitele deníku (miliardáře či miliardářky, jméno je na vašem uvážení).
Postup je následující:
Doporučené pořadí prezentování zpráv:
Pořadí prezentování médií je dramaturgicky postavené tak, aby vyvíjelo na šéfredaktory větší tlak, zejména v případě, že v předchozích situacích uvidí, že neuposlechnutí požadavků vedlo ke ztrátě zaměstnání.
Klíč pro učitele na vyhodnocení posunu veřejného mínění:
Tip k možnému vývoji děje: Pokud dojde k tomu, že rada média se rozhodne pro neutrální verzi a šéfredaktoři nebudou respektovat názor rady a budou prosazovat instrukce majitele, je důležitá role veřejnoprávního média. Jeho šéfredaktor je uniklými zápisy z redakčních rad ostatních médií informován o nesouladu mezi rozhodnutím rady a prezentovanou verzí. Pokud v tento moment nebude reagovat (což je pravděpodobné), po skončení aktivity s ním diskutujte o tom, proč to neudělal. Další nečekaný, leč možný vývoj je, že rada sama zvolí článek preferovaný oligarchou. Diskutujte s žáky, proč se tak rozhodli.
Reflexe

Diskutujte s žáky:
Co může znamenat pro demokracii, když významná část médií patří několika velmi bohatým lidem?
Jaký vliv může mít vnější tlak a emoce na rozhodování?
Co by lidem pomohlo lépe chápat témata, jako jsou rozdělení bohatství nebo střet zájmů?