m027-header-v2-header.webp

Ohýbání reality

Jak souvisí média a manipulace? Analýza titulků a mediálních sdělení učí, jak formulace ovlivňuje vnímání obsahu a veřejné mínění. Žáci si to v praxi sami zkoušejí coby fiktivní editoři. Metodika rozvíjí kritické myšlení a citlivost k dopadu médií.

A2Reklama a média45 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci vysvětlí na příkladech, jak média ovlivňují naše názory a postoje.
  • Žáci rozpoznají obsah a záměr mediálních sdělení.

Ověření cílů

  • Vyhodnocení rozdílu mezi mediálními zprávami.
  • Uvědomění si, že různá média mají odlišný zájem při podávání informací.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0022.png

Na úvod se ptejte žáků:

  • Říkají nám vždy média věci přesně tak, jak jsou?

  • Co může mít vliv na to, jak je zpráva napsaná?

1

Není titulek jako titulek

m027-clanek1B-ci.webp

Moderní technologie a děti

Cena potravin

Kroužky

U pozitivního a negativního vyznění nadpisu dochází k jednostrannému podbízení interpretace tématu. Články s takovými nadpisy pak budou více číst lidé, kteří již tento názor mají a budou se v něm upevňovat. Jednostranně napsané články také často nedávají prostor opačnému názoru či protistraně polarizujícího tématu.
2

Editoři

Pokud žáci neznají profesi editora, vysvětlete jim, že editor upravuje a schvaluje texty, včetně finálních nadpisů.

Postupujte následovně:

m027-foto1-ci.webp

1. Továrna – ukázky možných řešení

m027-foto2-ci.webp

2. Influenceři – ukázky možných řešení

m027-foto4-ci.webp

3. Robotizace – ukázky možných řešení

Diskutujte s žáky:

  • Bylo těžší napsat pozitivní, negativní, anebo neutrální nadpis?

  • Jak může nadpis ovlivnit, co si lidé myslí?

Podsouvání názoru je nebezpečné, protože podporuje polarizaci, zjednodušování složitých témat a oslabuje důvěru v média. Kvalitní objektivní žurnalistika by měla informovat, ne přesvědčovat.
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se:

  • Co vás během práce s nadpisy nejvíce překvapilo?

  • Jaké techniky média používají, aby nás přiměla něco si myslet nebo cítit?

  • Co uděláte, pokud si nejste jistí, jestli je zpráva objektivní?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Zuzana Večeřová (Prototýpci). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by