
Odpad nebo poklad?
Může mít odpad vyšší hodnotu než nová surovina? Metodika ukazuje skutečnou cenu odpadu a náklady na jeho likvidaci. Žáci porovnávají hodnotu materiálů a navrhují, jak odpad využít či omezit. Rozvíjejí udržitelné finanční chování a povědomí o cenách.
Vzdělávací cíle
- Žáci přizpůsobují své spotřebitelské chování zásadám udržitelnosti.
Ověření cílů
- Vlastní nápady žáků, jak zužitkovat odpad.
- Diskuze o hodnotě různých materiálů.
Příprava
Evokace

Žáci odpovídají na mobilních zařízeních na otázky v krátkém kvízu. Diskutujte nad odpověďmi.
Kolik kilogramů odpadu vyhodí člověk v Česku za rok?
Kolik nás ročně stojí odvoz odpadu?
Jakého odpadu se vyhodí nejvíc?
Speciálním odpadem je elektronika. Kolik různých materiálů obsahuje notebook?

Věděli jste, že:
Hra: Co hodí víc?

Co hodí víc?
Co je pro jednoho odpad, pro druhého představuje poklad. V komparační hře „Co hodí víc?“ žáci hádají, jakou může mít cenu odpad, surové materiály či vzácné suroviny. Aktivita je pouze digitální. Pokud žáci odpovídali na otázky v první aktivitě, hra se jim automaticky objeví, jakmile v prezentaci dojdete na stránku s označením „Zpátky k tabletům“.
https://student.skoala.cz/game/co-hodi-vicPrůběh hry:
Zajímavosti k jednotlivým položkám ze hry
Ve hře se objevují jak odpady, které nemají žádnou hodnotu a jejichž likvidace stojí peníze (zobrazená hodnota je záporná), tak ty, které jsou naopak velmi cennou surovinou (např. kovy). Mezi položkami jsou záměrně zařazeny neobvyklé věci pro zpestření a zamyšlení nad hodnotou a využitím různých předmětů či materiálů (např. sloní trus, meteority).
Po dohrání hry se ptejte žáků:
Jak jste byli úspěšní?
Co vás nejvíce překvapilo?

Reflexe

Na závěr diskutujte s žáky:
Co vás napadne, když se řekne „druhý život věcí“?
Co je opravdový poklad?