m090-header-v2-header.webp

Nevař z vody!

Kolik stojí obyčejné lívance? A dá se na nákupu ušetřit plánováním? Metodika rozvíjí schopnost odhadovat ceny, sestavit rozpočet a promýšlet výdaje za potraviny. Učí hospodařit prakticky – pracovat s nákupním seznamem a porovnávat odhady s realitou.

A1Nakupování30 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci naplánují a realizují běžný nákup.

Ověření cílů

  • Nákupní seznam.
  • Odhad rozpočtu nákupu.
  • Nakoupené suroviny na jednoduchý pokrm.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0118.png

V úvodu aktivity se s žáky bavte o jejich zkušenostech s nakupováním i vařením. Důležitou součástí diskuze je otázka plánování nákupu. Ptejte se:

  • Už jste zkoušeli něco sami uvařit? Co to bylo?

  • Pomáháte rodičům s nakupováním?

  • Proč je dobré udělat si předem nákupní seznam?

1

Recept na lívance

Žáci sepíší recept na lívance. Postupujte dle následujících kroků:

Recept na lívance
2

Odhad cen surovin

Na tuto aktivitu žákům vyměřte čas 10–15 minut dle potřeby. Postupujte dle následujících kroků:

Rozpočet na nákup surovin na lívance
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr s žáky reflektujte význam nákupního seznamu i předběžného stanovení ceny nákupu.

  • Co se může stát, když vyrazíte do obchodu bez nákupního seznamu?

  • Na co lze ještě vytvořit rozpočet?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Zuzana Večeřová (Prototýpci). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by