m053-header-v2-header.webp

Nerovnost pohlaví v ekonomice

Proč mají ženy a muži často jiné příjmy a co to ovlivňuje? Metodika pomáhá porozumět socioekonomickým vlivům na odměňování a podporuje debatu o příčinách nerovnosti, férových podmínkách a rovných příležitostech.

B1Ekonomika45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci si uvědomují, že se příjem může měnit.

Ověření cílů

  • Uvědomění si nerovných socioekonomických podmínek mužů a žen.
  • Hledání řešení, jak tuto situaci zlepšit.
  • Zjištění, za kterými ekonomickými i jinými úspěchy stojí muži a za kterými ženy.
P

Příprava

E

Evokace

Rovná odměna

Přehrajte žákům video na téma rozdílu odměn mezi muži a ženami.

Po přehrání videa se žáků zeptejte:

  • Proč ženy berou menší peníze než muži?

1

Muži a ženy v Česku

spor, fotbalový míč, fotbalistka

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů na následující otázky:

  • O kolik procent méně vydělávají v Česku ženy než muži?

V tomto aspektu zaostáváme za průměrem EU, který je 14 %. Údaje jsou z roku 2022.
  • Ve kterém roce bylo českým ženám uděleno volební právo?

  • Kolik procent žen zastává pozici předsedkyně představenstva české firmy kótované na Burze cenných papírů Praha?

Ženy jsou často mylně vnímány jako méně vhodné pro vedoucí role kvůli zakořeněným představám o dominanci a vůdcovství (leadershipu) mužů.
  • Které pohlaví je početněji zastoupené ve státní správě?

Přestože ženy tvoří ve státní správě většinu, hierarchicky vyšší pozice jsou obsazeny muži (např. ve druhé polovině roku 2024 jsme měli 93,75 % mužských ministrů).
2

Diskusní fórum

navýšení mzdy, více peněz
  • 1. Ženy kontrolují až tři čtvrtiny globálních spotřebitelských výdajů. Co vy na to?

  • 2. Ženy se dožívají vyššího věku než muži. Proč?

  • 3. V některých oborech jsou ženy lépe placené než muži. Ve kterých?

3

Hra: Muž nebo žena?

Muž nebo žena?

Žáci spustí hru na svých mobilních zařízeních. Hru je možné libovolně opakovat.

https://student.skoala.cz/game/muz-nebo-zena
Muž nebo žena?

Po skončení hry se ptejte:

  • Kdo z vás získal nejvíc bodů?

  • Co vás ve hře nejvíc překvapilo a proč?

Je dobré zmínit, že ženy historicky neměly mnoho příležitostí vyniknout ve vědě, byznysu ani vrcholném managementu, protože neměly přístup ke vzdělání, a i v současnosti bývají často oběťmi předsudků a diskriminace. Přesto dokázaly velké věci a budoucnost by měla být příznivější, co se týče jejich role a vlivu.

Výsledky hry „Muž nebo žena?“

Muz_nebo_zena-athumb.webpMuz_nebo_zena.pdf
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte s žáky. Ptejte se:

  • Jak zajistit férové odměňování mužů a žen?

Zdroje

Ženy a muži v datech. Úřad vlády ČR. 2023. Dostupné z: https://www.tojerovnost.cz/wp-content/uploads/2023/11/FINAL-ZaMvD_2023.pdf [cit. 2024-11-06]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jakub Hussar. Spoluautor: Milan Mach (Haze). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by