m066-header-v2-header.webp

Nečekané události

Co dělat, když způsobím škodu, a jak nalézt férové finanční řešení? Metodika posiluje schopnost přijmout odpovědnost za vlastní jednání, učí komunikovat s poškozeným a hledat realistické kroky k nápravě.

A2Plánování45 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci navrhují a vybírají řešení finanční situace podle cílů.

Ověření cílů

  • Stanovení finančního cíle (oprava rozbitého okna).
  • Návrh řešení nečekané události.
P

Příprava

E

Evokace

automobil, auto, oprava, servis

Otevřete s žáky diskuzi:

  • Co si vybavíte pod pojmem nečekaná událost?

1

Scénka: Rozbitý mobil

Žáci sehrají scénku podle připraveného scénáře. Publikum svým hlasováním ovlivní vývoj příběhu.

Necekane-udalosti_scenar-athumb.webpNecekane-udalosti_scenar.pdf

Postupujte podle následujících kroků:

Ptejte se žáků:

  • Líbilo se vám, že jste mohli rozhodnout o řešení situace?

  • Jaké kroky vedoucí k vyřešení situace si ze scénky vybavíte?

2

Návrh řešení nečekané situace

SPOT-0413-si.webp

Diskutujte nad otázkami k příběhu:

  • Jak se zachovat v situaci, když poškodíte cizí věc?

  • Jak byste při řešení situace postupovali?

  • Jak byste získali peníze na opravu okna?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se všech:

  • Co jste si při této aktivitě uvědomili?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Lucie Ismail (NČS). Spoluautoři: Jan Koflák (Haze), Michaela Chovítková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by