
Náš velký sen
Jak naplánovat výlet, abychom vyšli s penězi? Metodika rozvíjí plánování rozpočtu, porozumění příjmům a týmovou spolupráci při dosahování společného cíle. Podporuje uvažování o finančních možnostech a o způsobech získání finančních prostředků.
Vzdělávací cíle
- Žáci si vytvoří seznam zdrojů příjmů.
- Žáci zvažují alternativy svých potřeb a přání, plánují, na co si ušetří.
Ověření cílů
- Vytvoření rozpočtu na školní výlet.
- Vydělání si dostatečného obnosu peněz na výlet.
Příprava
Evokace

Vymyslete se žáky, kam vyrazit (o konkrétním místě můžete hlasovat). Pokud nemáte nápady, zde je pár tipů:
Kde vzít peníze?

Jak mohou lidé vydělat nebo získat peníze? Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů. Nad odpověďmi krátce diskutujte.
Kde mohou děti mladší patnácti let získat peníze?
Kde berou peníze lidé v důchodu? Výsledkem je tzv. slovní mrak. Měly by zaznít tyto odpovědi:
Kde vydělávají peníze pracující dospělí?
Jak získávají peníze lidé, kteří nemohou pracovat? (všechny odpovědi jsou správně)
Vyděláme si na výlet sami!

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů na následující otázku:
Co byste mohli udělat pro svou třídu a školu a vydělat si tak peníze na výlet?
Pracovní skupiny
Co dělá zadavatel?
Diagram úspor
Pokud nechcete pracovat s penězi, vytiskněte si pracovní list a průběh šetření zaznamenávejte do něj.
Možné práce (pro inspiraci):
Reflexe

Ptejte se:
Jaká práce byla nejtěžší?
Bylo těžké se ve skupině domluvit?
Cítili jste se za svou práci dostatečně odměněni?
Myslíte, že si výlet víc užijete, když jste si na něj vydělali?