m126-header-v2-header.webp

Nakupuju, nakupuju

Utratíte peníze hned, nebo raději šetříte – a proč? Metodika rozvíjí rozhodování o výdajích, práci s omezeným rozpočtem a schopnost obhájit vlastní volbu argumenty. Pomáhá posilovat finanční uvažování i kritický pohled na impulzivní nákupy.

A2Nakupování45 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci vyhodnocují, co si mohou dovolit.

Ověření cílů

  • Vymyšlení a správné použití konkrétních argumentů pro a proti navrhovanému řešení.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0436-si.webp

Příprava:

Vysvětlete žákům pravidla hry:

Tato aktivita je variací na hru HUTUTUTU.
1

Teď, nebo potom?

Postup:

Obhajovaný postoj pro skupinu A

Obhajovaný postoj pro skupinu B

Zadání pro skupinu C

Rozdělování žáků do skupin při prožitkových aktivitách

Rozdeleni_do_skupin-athumb.webpRozdeleni_do_skupin.pdf
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Zeptejte se žáků:

  • Jak těžké bylo prosadit ve skupině svůj názor?

  • Kdo jste měli opačný názor, než který jste museli zastávat, bylo pro vás těžké najít argumenty?

  • Podle čeho jste se jako soudci rozhodovali a co všechno vaše rozhodnutí ovlivňovalo?

  • Zažíváte podobné rozhodování ve svém životě? Jaké například?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Jitka Andrlíková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Spoluautorka: Veronika Vidláková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by