m029-header-v2-header.webp

Nákupní chování

Co ovlivňuje chování spotřebitelů? Žáci si prakticky testují rozhodování, mění své volby v závislosti na okolnostech, diskutují. Metodika rozvíjí uvědomělé spotřební chování, porovnávání nabídky a schopnost vysvětlit vlastní nákupní volby.

A2Nakupování45 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci vybírají a nakupují zboží podle ceny a kvality ve fyzickém světě i online.
  • Žáci vysvětlí rozdíl mezi osobní hodnotou a cenou věcí.

Ověření cílů

  • Zhodnocení faktorů ovlivňujících nákupní rozhodování.
P

Příprava

E

Evokace

útrata, nákup

Žáci odpovídají na otázky:

  • Jdete do obchodu koupit si sladkost. Podle čeho ji vyberete?

  • Chcete si na e-shopu koupit sluchátka. Jak to uděláte?

1

Škatulata, roztřiďte se!

Postupujte podle následujících kroků:

koláž 6 fotografií zboží jako tričko, cuketa, prsten, vajíčka, mikina
2

Co nás ovlivňuje?

Co nás nejvíce ovlivňuje, když nakupujeme? Žáci individuálně sepíší seznam alespoň pěti klíčových slov, která je spontánně napadají na základě předchozí aktivity.

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr se zeptejte žáků:

  • Měli jste někdy výčitky poté, co jste něco zakoupili? Proč?

  • Změníte po dnešku své rozhodování při nakupování? Jak?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Lenka Mužíčková. Spoluautor: Jakub Hussar. Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by