m163-header-v2-header.webp

Mezinárodní spolupráce

Kdo zasahuje, když je svět v krizi? A jakou má skutečně moc? Metodika v kvízu představí hlavní mezinárodní organizace a jejich funkce. Žáci pracují s reálnými příklady zásahů institucí a hodnotí přínosy. Rozvíjejí svou orientaci v globální ekonomice.

B2Ekonomika45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci pojmenují hlavní subjekty fungující ve finančním prostředí a vysvětlí, jaká je jejich role.
  • Žáci popisují role mezinárodních organizací a analyzují jejich vliv na fungování mezinárodního obchodu.

Ověření cílů

  • Diskuze o mezinárodních organizacích a jejich roli.
  • Popsání konkrétní situace, kde měla roli mezinárodní organizace.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0067.png

Nejdřív zjistěte u žáků prvotní znalost mezinárodních organizací včetně těch sportovních a zájmových. Cílem je otevřít diskuzi.

  • Kolik dokážete vyjmenovat mezinárodních organizací?

  • Z jakých oborů byly uvedené organizace?

  • Kde jste se setkali s činností těchto organizací?

1

Kvíz: Mezinárodní orientace

NATO, logo

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů na následující otázky:

  • Co je hlavní činností OECD?

  • Co znamená zkratka IMF (česky MMF)?

  • Co dělá UNESCO?

  • Která organizace dohlíží na pravidla světového obchodu mezi státy?

  • Co je hlavním cílem OPEC?

  • Co znamená zkratka ECB?

  • Která z těchto organizací se zaměřuje na zdravotnictví a řešení pandemií?

  • Jakou organizaci představuje toto logo? (Médecins Sans Frontières)

2

Mezinárodní řešení krizí

mapa světa, tmavá barva

Témata

Zadání pro žáky

3

Ekonomické organizace

SPOT-0142-si.webp

Žáci odpovídají na svých mobilních zařízeních:

  • Vede Světová banka běžné účty pro fyzické osoby?

  • Světová banka poskytuje úvěry...

  • Jak získává Světová banka peníze na financování svých aktivit?

  • Co je cílem Světové banky?

  • Co z uvedeného Světová banka nedělá?

Příklady inovativních projektů Světové banky: Rwanda – odměňování učitelů podle školních výsledků (top 20 % učitelů v regionu dostává bonus ve výši 15 % platu). Mosambik – výzkum, jaké formy podpory zlepšují školní docházku dívek (informace rodičům, příspěvky na školní pomůcky, přímá podpora domácností).
  • V čem se liší tyto organizace: Světová banka, IMF, WTO a OECD?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se:

  • Jsou mezinárodní organizace užitečné? Proč?

  • Kdybyste mohli založit mezinárodní organizaci, co by bylo jejím cílem?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková. Spoluautor: Milan Mach (HAZE). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by