m021-header-v2-header.webp

Kde se berou peníze?

Jak peníze obíhají a proč se nezastaví? Odkud pocházejí a jak se dostávají mezi lidi, firmy a stát? Jak celý tento systém dopadá na spotřebitele? Metodika rozvíjí orientaci v oběhu peněz, povědomí o práci a odměně a základní ekonomické souvislosti.

A1Peníze30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci popíší základní koloběh peněz.
  • Žáci vědí, že peníze mají i digitální podobu.

Ověření cílů

  • Zodpovězené dotazy na koloběh peněz.
  • Porozumění rozdílu mezi fyzickými a digitálními penězi.
P

Příprava

E

Evokace

bankovka, 2000

Otevřete téma běžného použití peněz. Ptejte se:

  • Jak často něco platíte?

  • Přemýšleli jste, kde se peníze berou?

1

Koloběh peněz

Koloběh peněz

Podívejte se s žáky na krátké video o vzniku a pohybu peněz ve společnosti.

Po skončení videa proberte se žáky:

  • Kde se tedy berou peníze?

  • Jak můžou peníze kolovat a dostat se k různým lidem?

  • Jak byste nakupovali, kdyby peníze nebyly?

2

Kdo dostal zaplaceno?

V aktivitě postupujte následovně:

Mobil, tužka, sklenice a boty

Mobil

Tužka

Sklenička

Boty

Výčet není striktní, na každé z těchto položek se ve skutečnosti podílí ještě víc profesí. Nezapomeňte žákům zmínit, že se peníze při svém koloběhu mohou dostat i do banky (např. daná profese je uloží na účet). Můžete se též žáků zeptat: „Kdo platí hotově a kdo digitálně?“
R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se:

  • Je dobře, že peníze kolují mezi lidmi?

  • Co by se stalo, kdyby lidé přestali peníze utrácet?

  • Můžeme si sami vyrobit peníze?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by