m038-header-v2-header.webp

Kapesné

Jak si domluvit kapesné, aby to bylo fér? Metodika rozvíjí dovednost komunikace o penězích, rozhodování o výdajích a základní finanční zodpovědnost. Učí rozlišovat „radosti“ a „nutnosti“, plánovat spoření a domluvit jasná pravidla v rodině.

A1Plánování45 minOsobní a rodinné finance

Vzdělávací cíle

  • Žáci požádají o kapesné, vysvětlí jeho účel a diskutují možnosti jeho využití.

Ověření cílů

  • Diskuze o kapesném a výdajích.
  • Hlubší pochopení důležitosti hospodaření s penězi.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0028.png

Diskutujte se žáky na téma kapesné. Ptejte se:

  • Co je to kapesné?

  • Jaký je rozdíl mezi kapesným a výplatou?

  • Pokud dostáváte kapesné, co si za něj kupujete?

1

Radost, nebo nutnost?

Žáci rozřazují věci a služby zobrazené v prezentaci na:

Sladkosti: Radost, nebo nutnost?

V prezentaci se objeví jednotlivé položky. Žáci spontánně vykřikují „radost!“ či „nutnost!“ nebo se hlásí v okamžiku vašeho dotazu.

Co byste si přáli?

  • Co byste si koupili, kdybyste měli všechny peníze na světě?

Spoření

  • Vyberte jednu z odpovědí žáků a spočítejte, jak dlouho bude muset žák na danou věc z kapesného spořit.

2

Mluvíme s rodiči o kapesném

výdaje, rodina, peníze

Společná scénka:

Zadání pro scénky ve dvojicích:

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Otázky:

  • Proč je potřeba s kapesným zacházet rozumně?

  • Dokážete si peníze šetřit?

  • Zvládnete odolat lákavým radostem?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková (NČS). Spoluautor: Milan Mach (HAZE). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by