m143-header-v2-header.webp

K čemu jsou peníze?

Proč lidé začali používat peníze a opustili směnný obchod? Metodika vychází z jednoduchého příběhu a vede žáky k pochopení vzniku peněz. V mobilní aktivitě pak řeší směnu, cenu i hodnotu výrobků a přemýšlí, jak peníze usnadňují každodenní život.

A2Peníze30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci uplatňují různé možnosti placení a směny zboží.
  • Žáci si uvědomí cestu produktu a jak vzniká cena.

Ověření cílů

  • Vlastní vysvětlení praktického významu peněz.
  • Argumentace důležitosti finančního vzdělávání.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0457-si.webp

Žáci odpovídají na mobilních zařízeních. Při zobrazení výsledků s žáky krátce diskutujte nad jejich odpověďmi.

  • K čemu jsou peníze?

1

Příběh

Příběh má 9 obrázků: človíček s konvičkou, pěstování mrkve, planetka s robotem, výměna mrkve za konzoli, panenka s počítačem, komplikovaná směna, jak lépe směnit počítač a mrkev, peníze jako prostředek směny.

  • „Na malé planetce žije človíček a nemá tam nic jiného než konvičku na zalévání. Jednoho dne ale dostane velký hlad. Co by měl udělat?“

m143-produkce-1-ci.webp

Pokračujte v příběhu:

  • „Na sousední planetě bydlí robůtek. A má na ní hromadu herních konzolí. Človíček by si rád zahrál hru, a proto se ptá robůtka, jestli by mu jednu nedal. Robůtek se ho zeptá: Co za to?“

m143-barter-2-ci.webp

Takhle by to šlo všechno jednoduše, ale příběh se zkomplikuje:

  • „Človíčkovi se po čase herní konzole rozbila, a tak by si rád pořídil počítač od panenky. Ta ale nechce mrkev, co teď?“

m143-penize-1-ci.webp

Nějaké řešení nabízí postupná výměna, podobně jako v pohádce O slepičce a kohoutkovi:

  • „Samozřejmě by šlo dál a dál směňovat zboží. Ale představte si, jak složité a zdlouhavé to je. Zejména pokud by někdo další třeba neměl o některou z věcí zájem.“

m143-penize-2-ci.webp

Zeptejte se žáků:

  • Dalo by se použít něco, co by všem pomohlo? Aby mohl človíček udělat obchod přímo s panenkou, aniž by neustále směňoval jednotlivé věci za jiné?

m143-penize-3-ci.webp
V případě, že žáci příběh a princip dobře chápou a zbývá vám čas, můžete rozvíjet analogii dále otázkou: „A co kdyby si každá z planet udělala vlastní peníze?“. „Jakou podobu by mohly mít peníze na různých planetách?“ Touto cestou nasměrujete žáky k pochopení různých měn, které vyžadují vytvoření směnných kurzů, protože by měny z různých planet měly různou hodnotu. Robůtek nebo panenka by mohli mít rovnou digitální peníze. Peníze v kovové a papírové podobě, jak je známe my, vlastně potřeba nejsou. Jakou vlastní formu peněz by žáci zvolili pro sebe a své kamarády? Nad obrázky je také možná diskuze o různé hodnotě věcí pro různé lidi a v různých situacích a o stanovení ceny.

Koloběh peněz

Pusťte žákům video o Koloběhu peněz.

Po skončení videa se zeptejte žáků:

  • Jste i vy součástí koloběhu peněz?

2

Finanční vzdělání

SPOT-0458-si.webp

Otázky v testu na mobilním zařízení:

  • Co váží víc?

  • Za co si koupíme víc věcí?

  • Finančně vzdělaným se člověk stane, když:

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte s žáky. Ptejte se:

  • Kdy potřebujeme peníze?

  • Proč bychom se o nich měli učit?

Zdroje

CHEN, M. K. a SANTOS, L. R. The Evolution of Our Preferences: Evidence from Capuchin Monkey Trading Behavior. EliScholar. 2006. Dostupné z: https://elischolar.library.yale.edu/cowles-discussion-paper-series/1808/ [cit. 2025-03-24]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Daniel Špaček (Neuron Collective). Spoluautor: Milan Mach (HAZE). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by