m130-header-v2-header.webp

Investiční hra

Jaký investiční styl je vám nejbližší? A co s vašimi penězi udělá krize? V mobilní hře žáci investují do akcií, fondů a nemovitostí a sledují výnosy a rizika v ekonomických cyklech. Metodika rozvíjí investiční rozhodování i porozumění vlivu událostí.

B2Investice a spoření45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci posuzují finanční rizika, včetně investic, a stanovují svou toleranci k riziku a možnosti ochrany.
  • Žáci kriticky zvažují dopad médií a dalších faktorů na ekonomická rozhodnutí.

Ověření cílů

  • Zhodnocení výsledků hry – výnosu a rizikovosti.
  • Porovnání herního chování s vlastními hodnotami a přístupem.
  • Diskuze o vlivu různých událostí na jednotlivé typy aktiv.
P

Příprava

Výuce investování doporučujeme věnovat vícero vyučovacích hodin.

E

Evokace

SPOT-0446-si.webp

Zeptejte se žáků:

  • Zkoušel někdy někdo z vás investovat?

  • Do jakých produktů se obvykle investuje?

1

Bojíte se rizika?

krok, testování, postup, telefon

Žáci na svých mobilních zařízeních vyplní jednoduchý kvíz. V prezentaci se poté zobrazí výsledky.

  • Do čeho se dá investovat, pokud nechceš moc riskovat?

  • Do čeho se dá investovat, pokud se nebojíš riskovat?

  • Jaký jsi typ investora?

2

Hra: Investování

Investice

Žáci spustí hru na svých mobilech a sledují pokyny v prezentaci.

https://student.skoala.cz/game/investujme
Investice
m130-stop-ci.webp

Popis jednotlivých herních kol / ekonomických cyklů:

Po dohrání hry se zeptejte:

  • Kolik jste vydělali?

  • Jaký typ investora jste byli ve hře?

  • Měli jste nějakou strategii? Jakou?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr si připomeňte, co je podstatné pro investování.

  • Co je potřeba zvážit, než začneme investovat?

  • Jaké události můžeme ovlivnit a jaké ne?

  • Jak čelit případným ztrátám z investování?

V dlouhodobém horizontu jsou investice na finančních trzích (měřeno akciovým indexem) výnosnější než spoření. Naučit se investovat se vyplatí. Je potřeba ale umět zvážit možnosti a vlastní situaci.

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Anna Dvořáková (NČS). Spoluautor: Milan Mach (Haze). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by