
Herní šmejdi
Proč ve hrách tak snadno utrácíme? A kde začíná manipulace? Metodika rozvíjí prevenci rizik online nakupování a odolnost vůči nátlaku. Učí rozpoznat loot boxy, mikrotransakce i omezené nabídky a přemýšlet, jak mohou vést k nečekaným výdajům.
Vzdělávací cíle
- Žáci uvádějí příklady nekalého obchodního jednání a zvažují, jak se chránit.
- Žáci identifikují běžné online podvody a popisují, jak se před nimi chránit.
- Žáci vyhledávají nové informace o podvodech a uplatňují doporučení pro svou ochranu.
Ověření cílů
- Identifikace problematických prodejních praktik ve videohrách.
- Znalost obrany proti nim.
Příprava
Evokace

Komentujte jednotlivé snímky v prezentaci. Zeptejte se žáků:
Vydělávají videohry více než hudební průmysl a kinoprůmysl dohromady?

Utratili jste někdy sami peníze za videohry?
Který herní nákup vás nejvíce mrzel?
Hry „zdarma“

Popište snímek tržeb na světovém mobilním trhu. Zeptejte se žáků:
Jak je možné, že většina útraty přichází až po pořízení mobilní hry?
Hlavním nástrojem her zdarma jsou mikrotransakce (též mikroplatby).
Mikrotransakce jsou malé záměrně:



Naprostá většina mobilních her také obvykle obsahuje vlastní virtuální měny, které hráči kupují za reálné peníze. Předměty ve hře se pak nakupují za tyto virtuální měny.

Prodejní fígle

Porovnávání cen
Která nabídka tě nejvíce láká?

Balíčkování
Která nabídka tě nejvíce láká?

Časový nátlak
Jaký pocit v tobě vzbuzuje tato situace?

Ptejte se například:
Jaká je šance, že vám na tomto kole štěstí padne „jackpot“ (hlavní výhra)?
Proč je tato soutěž časově omezena?
Proč hra nabízí zaručenou výhru po 10 spinech (zatočeních)?
Čím se takováto soutěž liší od gamblingu?
Hra: Najdi šméčko

Postup aktivity je následující:
Reflexe

Ptejte se:
Jakým prodejním fíglům je nejtěžší odolat?
Má smysl si stěžovat na špatné obchodní praktiky?