m051-header-v2-header.webp

Globalizace

Jak globalizace ovlivňuje i náš běžný den? Metodika rozvíjí chápání propojenosti světa a ukazuje výhody i slabiny globalizovaného trhu. Učí všímat si dopadů globalizace na konkrétních příbězích a předmětech z každodenního života.

B1Ekonomika45 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci přemýšlí nad hodnotou věcí, udržitelností své spotřeby a svého spotřebního chování.
  • Žáci zhodnotí princip mezinárodního obchodu a uvedou příklady exportu a importu v ČR i ve světě.

Ověření cílů

  • Uvědomění propojenosti dnešního světa po obchodní i kulturní stránce.
  • Rozpoznání výhod i nevýhod fenoménu globalizace.
  • Pochopení rozdílu mezi tuzemskou a zahraniční produkcí.
P

Příprava

E

Evokace

mapa světa

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů na následující otázky:

  • Co znamená výraz „globalizace“?

  • Kolik jsi procestoval/a cizích zemí?

  • Jak moc se na škále od 1–5 (5 je nejvíc) cítíš jako:

1

Svět tenkrát a dnes

SPOT-0171-si.webpJaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosticestování, Jaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosti

Cestování

pohyb zboží, Jaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosti

Pohyb zboží

dostupnost informací, Jaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosti

Dostupnost informací

kultura, Jaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosti

Kultura

komunikace, Jaroslav z roku 1000 a Jára ze současnosti

Komunikace

Na závěr s žáky diskutujte výhody a nevýhody života obou chlapců. Ptejte se:

  • Kdo si myslíte, že je spokojenější a proč?

2

Globalizace v praxi

Co je u nás dostupné díky globalizaci. Covid, mobil, auto, jablko, Roblox, sršeň asijská, ananas.
3

Co byste vzkázali světu?

SPOT-0107.png

V závěrečné aktivitě žáci hlasují pomocí mobilních telefonů. Otázka je jednoduchá:

  • Co bys vzkázal/a světu?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr se ujistěte, že žáci pochopili fenomén globalizace v pozitivním i negativním slova smyslu. Ptejte se:

  • Jaké jsou pozitivní stránky globalizace?

  • Jaká jsou negativa globalizace?

Zdroje

Invazní druhy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 2024. Dostupné z: https://invaznidruhy.nature.cz/ [cit. 2024-11-24]

Jablko a jeho původ. TRIAS CR. 2024. Dostupné z: https://www.triascr.cz/jablko-a-jeho-puvod.htm [cit. 2024-11-24]

Wikipedia:Size of Wikipedia. Wikipedia. 2024. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Size_of_Wikipedia [cit. 2024-11-24]

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jakub Hussar. Spoluautor: Milan Mach (Haze). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by