m094-header-v2-header.webp

Finanční řády

Dokážete si představit rozdíl mezi milionem a miliardou v praxi? Metodika rozvíjí orientaci ve velkých částkách a představu o řádech tisíců, milionů i miliard na konkrétních příkladech s reálnými cenami.

B1Peníze30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci přepočítávají a srovnávají ceny v různých měnách i množství.

Ověření cílů

  • Žáci poznají rozdíl mezi milionem, miliardou a bilionem.
  • Žáci si uvědomí objemy financí spojené s chodem globální ekonomiky.
P

Příprava

E

Evokace

mince v řadách

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů nebo tabletů.

  • Kolik peněz zhruba utratíš měsíčně?

  • Kolik tipuješ, že měsíčně zhruba utratí magistrát Prahy?

  • Kolik tipuješ, že měsíčně zhruba utratí náš stát?

  • Seřaď částky od nejnižší po nejvyšší nominální hodnotu. Správné řazení je následující:

1

Od koruny po bilion

SPOT-0157-si.webp

Ptáme se:

  • Co lze koupit za 1 Kč?

  • Co lze koupit za 1 000 Kč?

  • Co lze koupit za 1 000 000 Kč?

  • Co lze koupit za 1 000 000 000 Kč?

  • Co lze koupit za 1 000 000 000 000 Kč?

2

Hra: Giganti

Giganti

Žáci si na svých mobilech prostudují infografiku, která názorně demonstruje jednotlivé finanční řády na reálných údajích. Kdo je nejbohatším člověkem všech dob, která korporace má největší hodnotu a opravdu stála druhá světová válka více než všechno zlato světa?

https://student.skoala.cz/game/giganti
Giganti

Na závěr aktivity diskutujte se žáky. Ptejte se:

  • Která informace vás nejvíc překvapila?

  • Napadá vás další zajímavost, která v předešlé infografice chyběla?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr hodiny diskutujte se žáky. Ptejte se:

  • Jaké nejvyšší číslo využijeme v reálném životě?

  • Jaký na nás může mít vliv miliardová výhra v loterii?

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by