
Euro
Proč některé státy platí eurem − a má to smysl i pro Česko? Metodika rozvíjí orientaci v měnovém systému a porozumění ekonomickým rozdílům mezi státy. Učí věcně argumentovat pro i proti přijetí eura a opírat se o data místo dojmů.
Vzdělávací cíle
- Žáci přepočítávají a srovnávají ceny v různých měnách i množství.
- Žáci naslouchají argumentům a respektují jiné názory.
- Žáci porovnávají ekonomické rozdíly mezi zeměmi.
Ověření cílů
- Pochopení historie vzniku eura, jeho výhod i nevýhod.
- Diskuse pro a proti přijetí eura.
Příprava
Evokace

Ptejte se:
Platili jste někdy eurem?
Jaké existují eurobankovky a mince?

Kolik korun dostaneme za 1 euro?
Euro a eurozóna
Euro
Žáci si na svých mobilech prostudují animovanou infografiku na téma Euro a eurozóna. Dozví se informace o vzniku eura, co je eurozóna, jaké jsou výhody a nevýhody přijetí této měny. Studium informací časově omezte na 10 minut.
https://student.skoala.cz/game/euroTest: Co víte o euru?
Žáci po nastudování textu vypracují krátký test s pomocí mobilů. Na kvíz mají 5 minut.
1. Kdy byly vydány první eurobankovky a euromince?
Euro vzniklo v roce 1999, ale bankovky a mince byly vpuštěny do oběhu až o tři roky později v roce 2002.
2. Kolik států tvoří tzv. eurozónu?
Nejnovější členové eurozóny: Chorvatsko od 1. ledna 2023, Bulharsko od 1. ledna 2026.
3. Ve kterých zemích EU se dosud neplatí eurem? Je možné označit více odpovědí.
Eurem platí i Vatikán, San Marino, Monako, Andorra, Černá Hora a Kosovo, i když nejsou členy eurozóny.
4. Seřaďte následující země eurozóny od největší ekonomiky po nejmenší (Finsko / Francie / Německo / Itálie / Slovensko):
Samotné Německo představuje přibližně čtvrtinu ekonomiky EU.
Hra: Jste pro přijetí eura?

Postup hry je následující:

Reflexe

Ptejte se:
Myslíte si, že Česko přijme v dohledné době euro?
Změnili jste během hodiny názor na jeho přijetí pod tíhou argumentů a společné diskuse?
Co zajímavého o euru jste si zapamatovali?