m162-header-v2-header.webp

Emoční tlak

Jak poznat emoční tlak na utrácení a odolat mu? V digitální aktivitě žáci označují situace spojené se statusem a penězi, které v nich vyvolávají nátlak, a hledají zdravé reakce na manipulativní výroky. Učí se odolnosti i finančnímu sebeuvědomění.

B2Sebepoznání30 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci zkoumají chybné argumenty, klamavou reklamu, emoční nátlak a podvodné jednání.
  • Žáci hodnotí situace s neúplnými informacemi a rozhodují se nezávisle na vnějším tlaku.

Ověření cílů

  • Rozpoznání emočního tlaku.
  • Schopnost se s tímto tlakem vypořádat.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0418-si.webp

Postup evokace je následující:

Zadání

Vyhodnoťte experiment a uklidněte žáky z první skupiny, že jim žádná písemka nehrozí. Poté se zeptejte:

  • Jak se vám pracovalo pod tlakem?

1

Červené vlajky

Dopředu posuďte, zdali nejsou některá témata ve vaší konkrétní třídě příliš citlivá.
červená vlajka

Žáci na mobilních zařízeních zdvihají pomyslnou červenou vlajku výrokům, ze kterých cítí emoční tlak. Výsledky aktivity se zobrazí v prezentaci. Během vyhodnocování každého z výroků či situací žákům předestřete níže zmíněné rady.

  • Všichni jedou na školní výlet do zahraničí, jen tvoji rodiče na to nemají.

  • „Ty se fakt nejdeš koupat? Jsi přibrala? Anebo jen neumíš plavat?“

  • „Haha! Ostatní ve třídě mají nejnovější model iPhonu, jen ty máš ten nejlevnější křáp.“

  • Potřebuješ si v létě přivydělat? Ostatní si užívají, ale ty furt jen brigádničíš.

  • „Kupte si odznáček pro boj proti rakovině, nebo ty nebohé děti umřou!“

  • Na sockách vypadají všichni tak úspěšně… Jenom ty ne!

  • „Tys ještě neslyšela tuhle songu? OMG, žiješ snad na Marsu?“

Žákům můžete také během diskuze pokládat otázky typu:

  • Zažili jste někdy něco podobného vy nebo někdo ve vašem okolí?

  • Proč by v někom zrovna tahle situace mohla vzbudit pocit nátlaku?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr se zeptejte žáků:

  • Kdy může emoční tlak přerůst v trestný čin?

  • Kdy je naopak emoční tlak prospěšný?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autor: Jakub Hussar (HAZE). Spoluautor: Daniel Špaček (Neuron Collective). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by