m102-header-v2-header.webp

Emoce na uzdě

Jak mluvit o penězích bez napětí? Metodika skrze hravé převádění emotivních emoji zpráv do střízlivé komunikace prohlubuje schopnost formulovat finanční potřeby, pracovat s emocemi a vést komunikaci tak, aby rostla spolupráce místo napětí.

A2Sebepoznání30 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci vyjadřují své finanční potřeby.

Ověření cílů

  • Posouzení vhodnosti a efektivity různých způsobů vyjádření.
  • Vlastní vyjádření potřeby nebo přání.
P

Příprava

E

Evokace

chtěl bych, chci, potřebuji, naval

Ptejte se žáků:

  • Jaký je rozdíl mezi slovy „chtěl bych“, „chci“, „potřebuji“ nebo „naval“?

  • Jak někomu vysvětlíte, že je pro vás něco opravdu důležité?

1

Dostanete to, co chcete?

tvorba otázek, obrázky

Žáci odpovídají pomocí mobilních telefonů a na škále hodnotí, do jaké míry by vyhověli finančním potřebám a přáním (samozřejmě bych vyhověl/a – určitě bych nevyhověl/a).

  • Potřebuju peníze na sváču, přispěješ prosím na mou dostatečnou výživu?

  • Musím si koupit nový sešity. Dej mi na to nějaký prašule.

  • Dnes je poslední den, kdy musím zaplatit školní výlet. Můžeš mi na to teď dát 500 korun?

  • Chci nový počítač! Tenhle už patří leda tak do muzea.

  • Prodřely se mi džíny, potřeboval bych nové. Koupil/a bys mi je prosím?

2

Řekni si o to pomocí emoji

Pro jistotu se přesvědčte se, že žáci znají emoji.

  • Co jsou to emoji?

m102-emoji-1-ci.webp

Postupujte následovně: 

V prezentaci se postupně zobrazí následující emoji zprávy:

„Překlady“ uvedené u jednotlivých emoji zpráv jsou jen ukázky toho, co by zprávy mohly znamenat. Žáci si mohou vymyslet vlastní verze – mohou být tak tvořiví a nápadití, jak chtějí. Neexistuje jen jedna správná odpověď – cílem je zkoušet různé způsoby, jak vyjádřit potřeby nebo přání.
3

Vystačíš si beze slov?

Postupujte následovně:

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Během reflexe se soustřeďte na sdílení postřehů ohledně vyjádření svých potřeb či přání.

  • Jaký způsob vyjadřování potřeby vám připadá nejúčinnější a proč?

  • Co je důležité zvážit, když si o něco potřebujeme říct?

  • Co se stává, když se nepochopíme, a jak to napravit?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Zuzana Večeřová (Prototýpci). Spoluautorka: Michaela Chovítková (NČS). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by