m125-header-v2-header.webp

Dárek pro kamaráda

Proč má některý dárek cenu, i když nic nestojí? Metodika skrze prožitek zkoumá pocity spojené s obdarováváním: žáci vymýšlejí imaginární dárek, „předávají“ ho a reflektují emoce. Rozvíjí empatii, práci s emocemi i porozumění hodnotě nehmotných věcí.

A2Nakupování45 minSpotřebitel

Vzdělávací cíle

  • Žáci vysvětlí rozdíl mezi osobní hodnotou a cenou věcí.

Ověření cílů

  • Vyjmenování konkrétních příkladů věcí s odlišnou cenou a osobní hodnotou.
P

Příprava

E

Evokace

Pocity v pohybu

Příklady zadání:

1

Škála pocitů

SPOT-0452-si.webp

Postup je následující:

Seznam emocí:

Prožitková technika Sezení v kruhu

Sezeni_v_kruhu-athumb.webpSezeni_v_kruhu.pdf
2

Dárek pro kamaráda

SPOT-0450-si.webp

Postup je následující:

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Ptejte se žáků:

  • Bylo pro vás obtížné vymýšlet dárek pro vylosovaného spolužáka?

  • Jak se cítíte, když dostanete dárek, který vám neudělal radost? Jak se to dá vyřešit?

  • Darovali jste někdy někomu něco, co nestálo vůbec žádné peníze? Co to bylo za dárek?

  • Dárky raději dáváte, nebo přijímáte?

Další možné otázky k reflexi:

  • Co vás při výběru dárku pro spolužáka ovlivňovalo?

  • Měl někdo z vás nyní z dárku radost, chtěl by takový opravdu?

  • Dozvěděli jste se teď něco nového o některém spolužákovi?

  • Jaké dárky, které nestojí žádné peníze, můžeme darovat?

  • Porovnávali jste obdržené dárky mezi sebou?

Vytvořeno

Aktualizováno

Tvůrčí tým

Hlavní autorka: Jitka Andrlíková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Spoluautorka: Veronika Vidláková (Fórum pro prožitkové vzdělávání). Odborná garance: Magda Pečená (FSV UK). Supervize: Anna Dvořáková (NČS).

Obsah vznikl v rámci programu finančního vzdělávání Nadace České spořitelny.

Můžete ho sdílet a upravovat pro výuku, pokud není využit komerčně a je zachována licence CC BY‑NC‑SA 4.0.

Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by