m174-header-v2-header.webp

Cla

Proč může clo zdražit věci v obchodě, i když má chránit domácí výrobu? Metodika skrze alegorický příběh ukazuje, jak dovozní cla ovlivňují spotřebitele, firmy i obchodní bilanci. Pomáhá chápat trh, protekcionismus i roli státu v obchodě.

B2Ekonomika30 minFinanční prostředí

Vzdělávací cíle

  • Žáci hodnotí dopady státních a veřejných finančních rozhodnutí na sebe, rodinu a podnikání a navrhují způsoby, jak na ně reagovat.
  • Žáci si uvědomují finanční povinnosti: placení daní, pojištění a poplatků, splácení úvěrů apod.

Ověření cílů

  • Uvědomění si role a významu cel v ekonomice.
P

Příprava

E

Evokace

SPOT-0527-si.webp

Zeptejte se žáků:

  • Jaký je váš oblíbený zahraniční výrobek?

  • Dováží Česko více zboží ze zahraničí, než vyváží?

  • Co je to clo?

1

Cla v Krychlistánu

Text příběhu „Cla v krychlistánu?“

Příběh žákům předčítejte vy, případně vyberte nějakého žáka, který má dramatické vlohy.

Cla_v_Krychlistanu-athumb.webpCla_v_Krychlistanu.pdf
m174_pohadka_01-ci.webp

Každá odrážka odpovídá jednomu snímku prezentace.

Po vyslechnutí příběhu se žáků ptejte:

  • Kdo nakonec zaplatil dovozní clo?

  • Komu clo prospělo a kdo na nich tratil?

  • Jak by se Česko mohlo bránit krychlistánským clům?

R

Reflexe

přemýšlející emotikon

Na závěr diskutujte se žáky. Ptejte se:

  • Jak byste se zachovali, kdyby bylo na váš oblíbený výrobek uvaleno clo?

  • Proč jsou dnes cla stále aktuálním tématem?

V dubnu 2025 USA hrozily Číně cly ve výši až 245 %, což je hodnota zmíněná v příběhu v předchozí aktivitě.
Nadace České spořitelnyBudějovická 1912/64b, 140 00 Praha 4
IČO 26506980DIČ CZ26506980
Městský soud v PrazeN 433/MSPH
© 2026 Skoala
Powered by