
Česko, země zaslíbená
Jak si Česko vede? A co rozhodne o jeho budoucí cestě? Metodika pracuje s daty, srovnáními a veřejným míněním. Nahlíží na současnou ekonomickou situaci České republiky v širších souvislostech a nabízí prostor k úvahám o fungování státu.
Vzdělávací cíle
- Žáci zhodnotí princip mezinárodního obchodu a uvedou příklady exportu a importu v ČR i ve světě.
Ověření cílů
- Zjištění ekonomické pozice Česka v EU.
- Seznámení se s aspekty české ekonomiky a jejím potenciálem.
- Rozpoznání českých značek a produktů.
Příprava
Evokace

Žáci odpovídají na otázky pomocí mobilních telefonů.
Jak moc jsi hrdý/á na svou zemi?
Jaká první POZITIVNÍ věc tě napadne, když se řekne „Česká republika“? Odpověz jedním slovem:
Jaká první NEGATIVNÍ věc tě napadne, když se řekne „Česká republika“? Odpověz jedním slovem:
Co je pro tebe v rámci Česka nejdůležitější? Zvol jednu odpověď:
Co víš o Česku?

Žáci odpovídají na otázky pomocí mobilních telefonů.
Česká republika víc:
Které průmyslové odvětví je v Česku nejvýznamněji zastoupeno?
Na jakém místě v žebříčku indexu nejšťastnějších zemí se Česko umístilo v roce 2024?
Kolik má Česko hradů a zámků?
Česko má dnes:
Pravda nebo lež?

Žáci tipují, zda je výrok v prezentaci pravdivý nebo ne. Než jim odhalíte správnou odpověď, pokládejte žákům doplňující otázky, a tím zpochybňujte jejich tvrzení.
1. Česko je jednou z deseti zemí světa, které dokážou zkonstruovat kompletní letadlo. Ano, nebo ne?

2. Česko patří mezi tři nejzadluženější země Evropské unie. Ano, nebo ne?

3. Česko má nejhustší síť knihoven na světě.

4. Česko má nejvyšší procento vysokoškolsky vzdělaných lidí mezi 25 a 74 lety v rámci EU.

5. Česko má nejlepší systém turistického značení na světě.
Hra: Made in Czechia
Po dohrání hry diskutujte se žáky. Ptejte se:
Která značka či produkt vás překvapily zemí svého původu?
Znáte jinou významnou českou značku, službu či produkt, které vám ve hře chyběly?
Vize pro Česko

V této jednoduché závěrečné aktivitě položte žákům otázku:
Pokud byste se v budoucnu stali premiérem/premiérkou České republiky, jakou jednu věc byste chtěli prosadit?
Reflexe

Z uvedených informací vyplývá, že si nevedeme tak špatně.
Na závěr se žáků zeptejte:
Přehodnotili byste po této hodině míru své hrdosti na svou zem?